Tartoznak nekünk, de az adós azonosításához szükséges adatok hiányoznak? Van megoldás!
Egy magánjogi pénztartozás esetén lehetőségünk van közjegyzői fizetési meghagyás kibocsátását kérni. A lehetőség mellett szól, hogy a peres eljárás illetékének feléért juthatunk hatékony jogvédelemhez. Az illeték mértéke a követelés értékének mindössze 3 %-a. Mielőtt belevágnánk azonban jó ha tudjuk, hogy minden döntés vagy ítélet akkor ér igazán valamit, ha azt végre is tudjuk hajtatni. Ebben tud segíteni a bírósági végrehajtó. A bírósági végrehajtás kéréséhez azonban szükségünk van az adós néhány konkrét adatára, amit az adós nem fog megadni nekünk, mert nem áll érdekében és erre nem is köteles.
Mik ezek az adatok?
A bírósági végrehajtásról szóló 1994. évi LIII. törvény az alábbiakat tartalmazza:
11. § (1) A bíróság a végrehajtható okiratot a végrehajtást kérő kérelmére állítja ki.
(2) A végrehajtást kérő közölni köteles a végrehajtási kérelem előterjesztésekor
a) az adós nevét (cégnevét) és az azonosításához szükséges adatokat (legalább a születési helyét, idejét és az anyja nevét, illetőleg a cégjegyzékszámát), továbbá
b) az ügy körülményeitől függően: az adós lakóhelyét, munkahelyét, illetőleg székhelyét, telephelyét (a továbbiakban: székhelyét) és a végrehajtás alá vonható vagyontárgyának helyét; e pontban felsorolt adatok közül legalább egyet közölni kell.
(3) Ingatlan-végrehajtás kérése esetén közölni kell az ingatlannyilvántartási adatokat.
Itt látható, hogy bizonyos személyes adatokra elengedhetetlenül szükségünk lesz.
Van megoldás, van lehetőség, kérhetjük az okmányirodától, hogy ezeket az adatokat adja meg az alábbi joghelyek alapján írásbeli kérelmet kell benyújtanunk:
A polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény
20. § (1) A polgárnak a 17. § (2) bekezdésének a) és b) pontjában meghatározott adatairól - függetlenül attól, hogy élt-e adatai letiltásának jogával - más polgárnak, jogi személynek vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetnek adatszolgáltatás akkor teljesíthető, ha azt törvény, nemzetközi szerződés vagy viszonosság előírja, vagy ha a kérelmező
a) polgár vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet az adatok felhasználásához fűződő jogát vagy jogos érdekét okirattal igazolja;
b) jogi személy a polgárral szemben igazolt joga érvényesítése vagy kötelezettsége teljesítése érdekében kéri. Ez esetben is csak legfeljebb annyi adat szolgáltatható, amennyi a felhasználás célját még kielégíti.
17. § (1) A nyilvántartás szervei az e törvényben meghatározott feltételekkel és korlátok között - a polgár, illetve jogi személy és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet kérelmére, a felhasználás céljának és jogalapjának igazolása esetén - adatot szolgáltatnak.
(2) A nyilvántartásból adatok az alábbi csoportosítás szerint szolgáltathatók:
a) név, lakcím és értesítési cím adatok (felvilágosítás a lakcímről és az értesítési címről);
b) természetes személyazonosító adatok és lakcímadatok, értesítési cím adatok, állampolgárság, családi állapot, a házasságkötés vagy bejegyzett élettársi kapcsolat létesítésének helye, a nem, a nyilvántartásból való kikerülés oka, helye és ideje;…
Mindenképpen szükséges becsatolni, a követelés jogosságára vonatkozó iratokat is az eljárásban.
Az adatszolgáltatás teljesítése nem lesz illetékmentes, itt minimális pár ezer forintos díjjal számolhatunk. Az adatok hiánya ne tartson vissza minket jogos igényünk érvényesítésétől.