§ vagyonjogász §

2014.dec.28.
Írta: Marcus Gromov, dr. Szólj hozzá!

Angol találmány az életbiztosítás?

Egy érdekes könyv került a kezembe. Annak idején a politikát tanulmányozandó vásároltam meg. Ez a könyv 1907-ben jelent meg a Franklin Társulat kiadásában. Bein Károly, Bogyó Samu és Havas Miksa társszerződésében jelent meg. A két kötetes mű címe pedig: Politikai számtan. Mikor megérkezett a könyv enyhe csalódásként éltem meg, hogy nem társadalmi számításokat tartalmaz, aztán fellapozva rájöttem, hogy a közgazdaság (politikai számtan) ilyen értelmű kincsét tarthatom kezemben. Mivel blogomban szeretnék biztosítássokkal is foglalkozni így a második kötet bevezetőjét osztom meg az érdeklődőkkel. A második kötet „Az élet, a rokkantsági- és nyugdíjbiztosítás elmélete és gyakorlata” címet viseli. Az első kötet egyébként a pénzügyi műveletek elméletével és gyakorlatával foglalkozik. Különös tekintettel foglalkozik a kamattal. Azonban visszatérve a második kötethez borzasztó érdekes összefoglaló olvasható az életbiztosítás történetéről.

Magam kissé jobban hiszek a rokkantsági vagy balesetbiztosításban. Hiszen sokkal kiszolgáltatottabb az aki megrokkan, mint aki meghal. Ezért személy szerint mindenkinek javasolom, hogy legyen, nagyobb értéket képviselő balesetbiztosítása. Nem hagyatkozhatunk elsősorban csak az állam segélyeire, mert azok nem adnak elég tőkét arra, hogy teljes pénzügyileg védett körülmények között éljünk, erről magunknak kell gondoskodnunk. Egy jó portfólióban helye kell, hogy legyen a baleset- és az életbiztosításnak is!

A könyv bevezető részét igazi élmény olvasni:

„A gazdasági haladás a termelés javításának eredménye, ez a javítás tőkét kíván, a melyet az ember lemondás árán lassankint összehord. Az összegyűjtött tőkét folyton elemi csapások fenyegetik; tűz, víz, jég, rövid idő alatt elpusztíthatja az egész ember-élet munkásságának gyümölcsét és megbénítja az egyén gazdasági tevékenységét. Az önmagára hagyott ember ezekkel a károkkal nem is tud megbirkózni, ehhez az erőt csakis az embertársaival való szövetkezés adja meg. A beállott kárt megosztják és együttesen elviselik. Ennek a szövetkezésnek eredménye a szervezett kárbiztosítás.

Az emberi vagyonnak legbecsesebb kincsét, magát az emberi életet is lépésről lépésre veszély kíséri; a baleset, a betegség, meg a halál folyton fenyegeti s egyike másika előbb vagy utóbb meg is fogja. Az élet ugyan pénzben fel nem mérhető, de ellensúlyozható az elhalálozás okozta gazdasági kár. S ez az életbiztosítás első feladata.

A károsodás általánosságban nem következik be okvetlenül, az életbiztosítás leggyakoribb combinatióiban azonban, a biztosított összeg kifizetésének időpontja feltétlenül beáll. Már itt mutatkozik a két féle biztosítás közötti lényeges különbség. Hozzájárul ehhez, hogy az életbiztosítás alapja szilárdabb s így a vállalkozó viselte risicó kisebb. Hosszú évek tapasztalataiból, megfigyeléseiből és feljegyzéseiből meg volt állapítható, hogy az ember élettartamára is érvényes a nagy számok törvénye, hogy tehát itt szabályosság észlelhető, ha nem egy, hanem igen sok ember életbenmaradását és elhalálozását figyeljük meg.

A vonatkozó törvényszerűséget a halandósági táblák fejezik ki. Bár ez a törvényszerűség csak a valószínűségi számvetésen nyugszik, azért a belőle levonható következtetések a gyakorlati élet követelményeit teljesen kielégítik. Az erre alapított üzlet egészen szilárdan áll, csak a vezetőség tevékenységét sohase irányítsa más, mint az idevágó számítások.

A kárvallottat embertársai mindenkor gyámolították, az özvegyet és az árvát istápolták. A gondolkodó ember azonban nem bízhatja saját sorsát és az övéinek sorsát az irgalomra, hanem biztosítani akarja azt, ha kell, megfeszített munka árán is. Erre a célra maga a takarékoskodás nem elegendő, már csak azért sem, mert ki sem tudja, hogy betegség vagy halál mikor akasztja meg a tőkegyűjtés nehéz munkáját.

Nagyon régen megnyilvánul az emberben az a törekvés, hogy véletlen esetek se találják egészen készületlenül.

A görögöknél, de különösen a rómaiaknál voltak intézmények, a melyek a mai temetkezési pénztárakhoz hasonlítanak. Ilyen volt a <<collegia tenuiorum>>, az alsóbb osztályú egyének egyesülete. A római katonák pénztárt tartottak a bajtársak támogatására. Sőt Ulpianus már a Servius Tullius idejében az adószedésre készült lajstromok adatai alapján, a végrendelettel hagyományozott járadék értékével is foglalkozik.

Az érdekközösségből kifolyólag a karavánok tagjai megegyeztek az egyeseket sújtó károknak közösen való viselésére. Izland szigetén már a 12-ik században voltak egyesületek a tűzkárok fedezésére. A hajósok is szervezkedtek a kárvallottak támogatására. Később a gilde és a czéh támogatta tagjait. Szerencsétlenség esetében megnyitott a társas láda, s adtak annyit, a mennyit a körülmények megengedtek; részben kamatmentes kölcsönök, részben segélyösszegek voltak ezek.

Arról is van tudomásunk, hogy a XIV. században a szent földre zarándokolók otthon pénz deponáltak, hogy a vállalkozó szükség esetén váltsa ki őket a fogságból; ha pedig szerencsésen hazaérkeznek, fizesse ki nekik a letett összeg kétszeresét, háromszorosát. Ha pedig a zarándok elpusztult a veszedelmes uton, a pénz a vállalkozó maradt.

Ebből fejlődött ki az a rossz szokás, hogy egyes kiváló férfiak életére fogadtak, még pedig úgy, hogy a vállalkozó bizonyos díjért kötelezte magát, megszabott összegnek kifizetésére, ha a megnevezett személy, bizonyos időtartamon belül meghal. Ennél az eljárásnál hiányzott már nemcsak a mathematikai alap, de még az érdekeltség is. A kormányok el is tiltották ezt a játékot, amely életbiztosításnak semmi esetre sem volt nevezhető. A tilalmat gyakran fel kellett frissíteni. Érdekes, hogy az angol parlament még 1773-ban is folglalkozott ezzel a kérdéssel, pedig ekkor már a <<Friendly Society>> (Munkás segítő egyesületek) az <<Odd Fellow>> (Bizonyos testvérek egyesülete jótékony célra) és a <<Forester>> (Erdészek egyesülete) páholyok tapasztalatai elég világosan igazolták, hogy ezek a kérdések, megbízható adatok nyújtotta alap nélkül meg nem oldhatók.

Az önmagáról való gondoskodásnak egyik neme volt a tontina, Obrecht György (meghalt 1612-ben) sikertelen tervezete után, Tonti Lőrincz javaslatára, Mazarin bíboros támogatásával Párizsban megalakul az első tontina-társaság. Az állam a polgároktól kölcsönt vett fel, azzal a kötelezettséggel, hogy megszabott kamatot mindaddig fizeti, míg a társaság tagjaiból egy is él. A jelentkezőket koruk szerint 14 osztályba sorolták. A fizetett kamat magában foglalta a törlesztőrészt is, az utolsó tag halálával a kölcsön ki volt egyenlítve. Az évi kamatot szétosztották az osztályok tagjai között, s így hosszabb életűek járandósága évről évre emelkedett.

Alakultak korlátolt számu évekre is tontina társasulatok, ezek kisebb kamatot adtak és magát a tőkét, az utolsó évben, a még élő tagok között szétosztották. Volt olyan csoport is, a melynél az elhalt tag befizetését az örökösök visszakapták. Megpróbálták a különböző csoportok összekapcsolását is, még pedig úgy, hogy valamely csoport kihalásakor a másik csoport lett az örökös.

A befizetés és a várható bevétel között nem volt meg a halandóságnak megfelelő arány, hisz különböző korúaknak egyenlő annutiásokat fizettek; az ügylet a szerencsejáték mesgyéjén állott, aazal főczéllal, hogy az államnak kölcsönöket szerezzen. Nem is tekinthető a tontina legitim életbiztosításnak. Védelmére azt az el nem fogadható érvet szokták felhozni, hogy hasonlít a mai életbiztosítás azon combinatiojához, a melyben a felek a társaságok ingadozó nyereségéből részt kapnak, esetleg sorsolás utján. A sorsolás nem életbiztosítás, ezt a kapcsolatot támogatnunk nem szabad.

Figyelmet érdemel a XIV. században az irgalmasak hegyének (montes pietatis) eljárása. A hegy átvett pénzeket azzal a kötelezettséggel, hogy bizonyos számú év múlva (rendszerint 18 év) visszaszolgáltatja annak a többszörösét, némely esetben tízszeresét, ha a megnevezett egyén, a kijelölt kort megéri; ha pediglen korábban elhal, akkor az összeg a hegyé marad. Ezt az eljárást a szülők leánygyermekeik hozományának megszerzésére (megjegyzés: megteremtésére) alkalmazták. De a <<hegy>> adott a befizetett összegért életjáradékot is.

Életjáradékkal fizették vissza kölcsöneiket a fejedelmek, herczegségek, kormányok. Általában a járadékokkal nagyban üzérkedtek; azok értékét csakúgy vaktában állapították meg. Walford művében <<The Insurance Guide>>-ban olvassuk egyik meggazdagodott üzérkedő jellemző mondását: Ha nem fizeted meg annuitásomat, megcsalsz engem, ha megfizeted akkor te csalódol.

A tragikus véget ért s sok tekintetben kimagasló hollandi államférfiu de Witt János 1671-ben reámutatott a visszaélésekre. Jelentésének czime: << Az életjáradék értéke viszonyítva a törlesztéses járadékhoz.>>

A balul végződő próbálgatások után, a kezdetleges közgazdasági viszonyok között is, újabb és újabb kisérletekre bukkanunk, mert ezeknek a műveleteknek a lényege az ember belső életszükségletének megnyilvánulásából fakad. Éppen ezért a gazdasági életből ki nem küszöbölhetők, de nem is kivánatos, csak tereltessenek a helyes mederbe. De a dugába dült kisérletekből az is kiderült, hogy az emberiség halandóságában megnyilvánuló törvényszerűség ismerése nélkül, az idevágóproblémák megoldására irányuló alkotások ingoványon épültek fel. A komoly munkásnak tehát első teendője az alapozás.

Itt ragadta meg a kérdést de Witt, s az ember élettartamával foglalkozott. Áttanulmányozta az állami Blaffaerdenben található sok ezer egyén elhalálozására vonatkozó feljegyzésekre. Eredményei még el nem fogadhatók, de feljegyzésre méltó érdeme marad, hogy helyesen értelmezte az életjáradék fogalmát s hogy kimondotta, hogy annak értéke, az elhalálozás valószínűségének ismerése nélkül, meg nem állapítható. A római birodalom bukása óta de Witt volt az első, ki megkísérlé az életjáradék értékének mathematikai alapon való meghatározását.

Nagyot lendített az eszmén dr. Neumann Gáspár munkája, mely 1692-ben jelent meg. Ez a mű behatóan tanulmányozza a breslaui parochia adatai alapján az ember élettartamát. Az itt nyújtott adatokból szerkesztette meg Halley angol mathematikus az első halandósági táblát. Ezt a művet kora nem méltányolta, félszázadon át el volt temetve a <<Philosophical Transactions >> 1693-iki évfolyamában, mígnem egy másik angol tudós Simpson Tamás felfedezte és ismertette, sőt azt is kifejtette, hogy a korok emelkedő halandóságának megfelelőleg, lehetséges emelkedő díjtáblát összeállítani. Ezt a munkát Dodson Jakab (angol) el is végezte. A díjak magasak voltak, mindazonáltal az ügyet előbbre vitte. Meg is alakult 1761-ben a tudományos alapon felépített tarifákkal dolgozó első életbiztosító társaság, ez volt <<The Equitable Society for the Assurance of Life and Survivorship,>> mely működését azonban 1765-ben kezdette meg.

Tudósok és az ügy lelkes barátai terjesztették most az eszmét, fejlesztették a tudományt. Elől jártak az angolok. Angol szerkeszttette az első halandósági táblát, angol férfiú számította ki először a díjakat, angolok szervezték az első intézetet, angol lelkész és tudós (Price) mutatta meg a díjhátralék meghatározását.

Azóta minden művelt nép adott jó és jobb munkásokat, de azért Anglia jár most is elől. Jellicoe és Brown által 1850-ben megalapított <<Assurance Magazine>>, mely két év múlva az <<Institute of Actuaries >> hivatalos lapja lett, a biztosítás kérdésinek kincses bányája. Mint Sprague mondja: <<it is a leading source of information.>>

Ennek a nemzetközi együttmunkálkodásnak az eredménye az életbiztosítás mai rendszere a maga változatos és sokféle combinatiójával. A mű befejezve nincsen, a jövő alkotó elméi bizonyára találnak javítani valót, de addig is az életbiztosítás úgy a magángazdaságnak, mint a közgazdaságnak számottevő tényezője marad.

Különösen fontos ez hazánkban, a hol a tőke szerzése és összegyűjtése felette lassan halad. Az állami élet az ő ezernyi funktiójának kielégítésére ujabb és ujabb kölcsönökre szorul, a melyek kielégítésére kénytelen a külföldhöz fordulni. Zálogleveleink, járadékaink jelentékeny része idegen országban keres és talál elhelyezést és ezen a réven milliókkal adózunk évről-évre más országok lakosainak.

Minden egyes életbiztosítás a nemzeti vagyon növelése, a kis tételekből fölhalmozott számottevő tőkét az életbiztosító vállaltok kezelik és gyümölcsöztetik, a melyet az államnak, nyilvános társaságoknak produktív befektetésekre kölcsön adnak. Az életbiztosítás az egyéni takarékosságnak figyelmet érdemlő rugója, fokozottabb munkára ösztökéli a családfőt, de egyszersmind fokozottabb munkára képesíti is, mert megadja neki azt a megnyugvást, hogy szerencsétlenség esetén övéiről gondoskodott. Az özvegy meg az árva nem kénytelen a társadalom terhére nyomorogni, hanem felhasználva a biztosított összeget, a társadalom terhére nyomorogni, hanem felhasználva a biztosított összeget, a társadalom termelőinek sorába léphetnek.

A biztosító társaságok kezében, az évek folyamában értékes statisztikai anyag gyülemlik össze, a mely az ország lakosai élettartamának tanulmányozására alig volna helyettesíthető, mert ez az anyag megbízható. S tényleg a legjobb halandósági táblákat a biztosító vállalatok nyújtotta anyagból szerkesztették meg.

Az életbiztosítás díja magában foglalja a koczkázat díját, a melylyel minden biztosításegybe vam kötve, de egyszersmind benne van tőke-gyüjtő rész is, melyet a biztosított még életében is élvezhet. Az életbiztosítás nem kizárólagosan kárbiztosítás, nem is egyszerű takarékpénztári betéti ügylet, hanem a kettőnek szerencsés összekapcsolása.”

Ilyen szép, történetileg megalapozott felvezetést csak több mint 100 évvel ezelőtt írhattak, amikor minden munkába, műbe emberi lelket csempésztek. Az életbiztosítás sem mai találmány, ez még nagyobb önbizalmat adhat, hogy részleteit, apró mozzanatait megismerhessük! Jó blogolás! Vagyonosodást kívánok!

 

Takarékbetét időutazás

 

Talán mindannyian emlékszünk még arra, hogy volt olyan idő, amikor az általános iskolában bélyeg alapú takarékbetétkönyveket lehetett vásárolni, hogy így keltsék fel a figyelmét a gyermekeknek a takarékosság, pénzügyi tervezés iránt. Egy könyvajánló segítségével időutazásra invitálom blogom olvasóit. A felfedezés a koponyánk körül a Bankjog a gyakorlatban című könyv, amit a kiváló kommentár szerkesztő dr. Petrik Ferenc szerkesztett. A példány amit kezembe vettem 1990. áprilisában került lezárásra, nem mai gyerek! A könyvet az Egyetemi Nyomda adta ki. Mivel most elkezdtem részletesebben foglalkozni betétekkel, így gondoltam áttekintem a kilencvenes évek betétlekötési hangulatának jogi alapjait. Ne zavarjon meg senkit, mert a szabályozás már megváltozott. De azért a struktúra, a pénzügyi megoldás, az újítás szándéka, vagy adott jogvita kapcsán találhatunk benne érdekes dolgokat. VIGYÁZAT VISSZATEKINTÉS, VIGYÁZAT RÉGI PTK.!

A könyv X. fejezete foglalkozik a takarékbetét-szerződéssel. Sajnálatos, hogy azóta nem adtak ki ilyen könyvet. A könyv részleteit szószerint közlöm! A X. fejezet szerzője dr. Szentiványi Iván.

„X. fejezet

A takarékbetét- szerződés

A takarékbetét szerződés általában

Ptk. 533. § (1) Takarékbetét-szerződés alapján a pénzintézet köteles a betevőtől takarékbetétkönyv vagy más okmány ellenében pénzt átvenni és annak összegét a szerződés szerint visszafizetni.

(2) A takarékbetét bemutatóra szólóan vagy a rendelkezési jog fenntartásával lehet elhelyezni. A takarékbetét elhelyezhető a pénzintézetnél más kedvezményezett részére is.

(3) A pénzintézet a takarékbetét után a betételhelyezés idejére kamatot, illetőleg – nyereménybetét esetén – a sorsolás eredményétől függően nyereményt fizet ki.

(4) A takarékbetét visszafizetéséért az állam helytáll. A takarékbetét összegének visszafizetésére és a kamat, továbbá a nyeremény kifizetésére vonatkozó követelés nem évül el.

A betét fogalma

Betét fogalmán a takarékbetétkönyvben elhelyezett pénzt szokás érteni. Ez azonban túlzott leegyszerűsítést jelent. A szakirodalom szerint mindazokat a pénzösszegeket betétnek kell tekinteni, amelyeket a betétesek takarékbetétkönyv vagy más okmány ellenében takarékbetétként helyeznek el.

Megállapítható, hogy a betét és a takarékbetékönyben elhelyezett pénz nem azonos fogalom, hiszen nemcsak a takarékbetétkönyv, hanem az egyéb okmány ellenében elhelyezett pénzösszeg is betét, ha azt takarékbetétként helyezik el. Így betétnek minősül például az iskolai takarékakció keretében való takarékosság, jóllehet nem takarékbetétkönyv, hanem más okmány, adott esetben takarékbélyeg ellenében történik a pénz elhelyezése.

Azonban az idézett szakirodalmi álláspont is bizonyos mértékig a fogalom indokolatlan leszűkítését jelenti, mivel nemcsak a kifejezetten takarékbetétként történő pénz elhelyezése minősül betétnek.

 

Gazdálkodó szervek betétszerződése

Miután a fogalom tisztázása a szakirodalomban leggyakrabban előforduló nézetekkel való bizonyos szembenállást is jelent, indokolt kitérőt tenni az érthetőség kedvéért. Ez a kitérő a gazdálkodó szervek bankszámla- és betétszerződésének témájához vezet.

A Ptk. korábbi rendszerében”… (megjegyzés: RÉGI Ptk.) …” a takarékbetét- szerződés és a számlaszerződés intézménye volt ismert. A takarékbetét-szerződés intézménye jellegénél fogva nem vonatkozhatott a gazdálkodó szervekre, így a szóban forgó szervezetek pénzelhelyezéseit a „számlaszerződések” rendszerébe kellett valahogyan beleilleszteni. Ez a rendszer megfelelő is volt mindaddig, amíg a gazdálkodó szervek kötelesek voltak minden pénzeszközüket bankszámlán tartani, illetve mindenre kiterjedő pénzforgalmukat bankszámlán keresztül lebonyolítani és a gazdálkodó szerveket a pénzelhelyezés tekintetében önálló döntési jog nem illethette meg. Az említett kötelező előírás az új gazdaságirányítási rendszerben az új gazdaságirányítási rendszerben azonban részint kevésbé szigorú formát öltött (valamivel szélesebb lett a gazdálkodó szervek lehetősége a fizetések készpénzben való teljesítésére), részint fokozatosan felismerték annak népgazdasági előnyeit, ha a gazdálkodó szervek is tartósabban kötik le pénzeszközeiket. Ez utóbbira vonatkozó döntést pedig rábízták a gazdálkodó szervekre, és a jogszabályi kötelezés helyett az ösztönzést helyezték előtérbe, vagyis rendszeressé tették azt, hogy a pénzeszközeiket meghatározott időre lekötő gazdálkodó szervek e tartós pénzelhelyezés esetére kamatot is kapjanak. Ez az újszerű megoldás a pénzeszközök egyre határozottabb elkülönítését is indokolta. S mivel ez a típusú pénzelhelyezés ettől függetlenül kötelezővé tette változatlanul a bankszámlán történő kezelést, kialakult a tipikus bankszámla (egyszámla, pénzforgalmi számla stb.) mellett a betétszámla is. Ez utóbbi lényege pedig – amellett, hogy az önkéntességet is előtérbe helyezte – éppen abban rejlett, hogy a pénzintézet az így hozzákerült pénzeszközzel a lekötés időtartama alatt számolhatott, azzal rendelkezhetett, az így lekötött pénzeszközöket egyéb célra felhasználhatta, vagyis a pénzeszköz elsősorban ezáltal öltött betéti jelleget.

Ennek ellenére a Ptk. korábbi rendszere „ … (Megjegyzés: Régi Ptk. 1990. előtti rendszeréről van szó.) … „ a szóban forgó betéti viszonyok szabályozását továbbra is beolvasztotta a számlaviszonyba, amely annak semmiféle jellegzetességét nem volt alkalmas kifejezni. Az új Ptk. ezt a problémát felismerve” …(Megjegyzés: itt a régi Ptk. (1959. évi IV. törvény) az új Ptk. még nevezhetnénk „közép Ptk-nak is)…” módosított a korábbi rendszeren. Így jelenleg szabályozza egyfelől a gazdálkodó szervekre és állampolgárokra egyaránt vonatkozó bankszámlaszerződés intézményét (Ptk. 529. §), másfelől elkülönítve egymástól az elsősorban gazdálkodó szervekre vonatkozó betétszerződést (Ptk. 530. §) és az állampolgári betétügyeket rendező takarékbetét-szerződést (Ptk. 533 – 535. §).

A Ptk. rendszerében tételes polgári jogi megközelítéssel is egyértelművé vált tehát, hogy a gazdálkodó szervek pénzelhelyezése esetében is létezik betét, mégpedig a bankszámlán megjelenő betét. Mindez pedig azt is jelenti, hogy a betét jellegét nem a formája, hanem a tartalma határozza meg, vagyis – legalábbis, ami a gazdálkodó szervek pénzelhelyezését illeti – az ilyen módon elhelyezett pénzeszköz akkor is betét, ha a számlabetétként és nem takarékbetétként került a pénzintézethez.

A betétszerződés

Általános következtetésként mindebből annyit érdemes levonni – s ez már nem kizárólag tételesjogi, hanem közgazdasági vonatkozású is –, hogy elsősorban akkor kerül előtérbe a betét fogalma, ha a pénzeszköz a pénzintézetnél történő elhelyezése az elhelyező részéről (legalábbis az adott formában) nem jogszabályi kötelezettségen alapul, a pénzeszköz általában hosszabb-rövidebb, de meghatározott időre az elhelyező akarata alapján kerül elhelyezésre, lekötésre vagyis a pénz elhelyezése általában valamiféle takarékossági, tartalékolási elképzeléssel van kapcsolatban.

A Ptk. a betétszerződés intézményével foglalkozó 530. §-a nem szűkíti le ezt a gazdálkodó szervek betétére. Az utolsó mondatból: „Ha a szerződő fél gazdálkodó szervezet, jogszabály eltérően rendelkezhet” ugyanis következik, hogy a betétszerződés nem kizárólag gazdálkodó szervezetekre létesített intézmény, s mivel egyéb megkötés nincs, természetes, hogy állampolgárokra is vonatkozhat.

Ezt támasztja alá egyébként a Ptk. 535. §-ának (2) bekezdése is, amely kimondja, hogy „magánszemélyek által bankszámlaszerződés keretében elhelyezett pénzeszközökre a takarékbetét- szerződés szabályait kell megfelelően alkalmazni”. Ebből is le lehet vonni azt a következtetést, hogy a Ptk. is lehetővé teszi a takarékbetét-szerződés tipikus intézménye mellett az állampolgári számlabetét intézményének az érvényesülését, amennyiben a pénzeszközök pénzintézetnél történő elhelyezése bankszámlaszerződés, betétszerződés keretében történik. Az előbbiekhez azt érdemes még hozzátenni, hogy az állampolgárok szerződése – pontosabban a pénzeszközeik elhelyezésére vonatkozó bankszámlaszerződés – is betétszerződésnek, pénzeik betétnek tekinthetők.

A Ptk. 530. §-ának abból a kitételéből, miszerint „betétszerződés alapján a pénzintézet köteles a szerződő fél által lekötött pénzeszközök után kamatot fizetni…” az a következtetés vonható le, hogy a betét fogalmához szorosan kapcsolódik a kamat is.

A betét fogalmát ezek után, összegzésképpen a következőkben lehet meghatározni:

Betétnek kell tekinteni azokat a pénzeszközöket, amelyeket a betétesek takarékbetétkönyv vagy más okmány ellenében takarékbetétként vagy számlabetétként helyeznek el.

 

Takarékbetékönyv fogalma

 

A betét fogalma tehát a szakirodalomban megjelenőnél szélesebb, mert mind a takarékbetét, mind a számlabetét beletartozik. Ezek után a takarékbetétkönyv fogalma is könnyebben világossá tehető. Takarékbetétkönyv a takarékbetét (és nem számlabetét), tehát a pénzeszköz takarékbetétként való történő elhelyezését tanúsító okmány egyik változata. Ugyanezt tanúsíthatja egyéb okmány is, például az iskolai takarékossági akción kibocsátásra kerülő meghatározott címletű takarékbélyeg. Egyszerűbb fogalmazással: takarékbetékönyv okmány, amely az ügyfél birtokába kerül, a betét (vagyis a pénzeszköz) pedig a pénzintézetéébe.

Betétszámla

 

Természetesen ugyanez vonatkozik az egyéb e körbe tartozó okmányokra is. Tisztázásra ezek után csak a betétszámla fogalma vár.

Ezzel kapcsolatban tulajdonképpen arra kell választ adni, hogy a betétszámla és a bankszámla azonos fogalmakat takar-e.

A két fogalom nem esik egybe. A bankszámla a szélesebb fogalom, amelybe csak többek között tartozik bele a betétszámla. A bankszámla ugyanis a legkülönfélébb lehet. A betétszámlán kívül bankszámlának kell tekinteni a pénzforgalmi számlát, elszámolási számlát stb. A betétszámlának eddig egyik sajátos változata a csekkszámla, vagyis az a változat, amelynél a számlabetétes bankszámláján lévő követelése felett csekkel is rendelkezhet. Innét az oly gyakran használt elnevezés: csekkszámlabetét. „

A könyvből való kiragadással az volt a célom, hogy a betétekre vonatkozó korábbi szabályozást érzékletesebbé tegyem, a betét iránt érdeklődőnek kedvet csináljak a könyvekben való búvárkodáshoz, és hasznos szakmai ismereteket közvetítsek. A könyv számos internetes antikváriumban megvásárolható és remélem hamarosan hasonló, a hatályos jognak megfelelő mű is megjelenik. Ha csak belegondolunk abba, hogy valaki 2013-ban 5 évre lekötött betétet, neki 2018-ig és azt követően a régi Ptk. alapján kell azt elbírálni. Jó barangolást a blogomon!

Lekötött betét - pénzügyi alapok - új Ptk.

 

Átnéztem régi mérlegképes könyvelői tankönyvemet és az alábbi kincseket találtam:

A bankok által ügyfeleik részére kínált szolgáltatásokat hagyományosan három nagy csoportba: az aktív, a passzív és a semleges műveletek közé szokás sorolni. Megkülönböztetésük azon alapszik, hogy az egyes műveletek milyen hatást gyakorolnak a bank mérlegére. A hitelnyújtás a banknál az eszközöket (aktívákat), míg a betétgyűjtés és egyéb forrásszerzés a passzívákat növeli. A semleges szolgáltatások (pl. a pénzforgalom lebonyolítása) a hitelintézet mérlege szempontjából indifferensek. … A modern gazdaság pénzigényének kielégítéséhez a bankok saját forrásai nem elegendőek, hitelezési tevékenységük folytatásához külső pénzforrások bevonására van szükség. Az erre irányuló, passzív bankműveletek három csoportba sorolhatók:

-         betétgyűjtés,

-         banki értékpapír kibocsátása és

-         hitelfelvétel.

 

A)    Betétgyűjtés

Az idegen pénzeszközök bevonásának legfőbb formája a betétgyűjtés. Ez a banktevékenység hosszú múltra tekint vissza, gyökerei a középkori letétkezelésben keresendők. Ebben az időszakban a bankárok (pénzváltók) ügyfeleik pénzének őrzését vállalták letéti díj ellenében. Az ügyfélnek kezdetben letéti elismervénye fejében ugyanazokat a pénzdarabokat szolgáltatták vissza, amelyeket korábban a bankárra bízott.

A későbbiekben a bankárok már csak arra vállaltak kötelezettséget, hogy azonos értékű pénzt adnak vissza, ami lehetővé tette, hogy a letétben elhelyezett összeget megforgassák, hitelként kihelyezzék. Így fejlődött ki az új üzletág: a betétgyűjtés, ahol jellemzően a bank fizet az ügyfélnek azért, hogy pénzét nála helyezze el.

A betétek többféle szempontból csoportosíthatók. A betét elhelyező (pénztulajdonos) személye szerint beszélhetünk:

-         a vállalkozások

-         a lakosság

-         a költségvetési szervek

-         alapítványok és

-         hitelintézetek betéteiről.

A betét pénzneme szerint különbséget tehetünk:

-         a forint betét és

-         a deviza betét között.

A kamatozás módja szerint

-         fix

-         változtatható és

-         változó

kamatozású betéteket különíthetünk el.

Fix kamatozású betét esetén a szerződő felek a betét teljes futamidejére előre rögzítik a kamatlábat. Változó kamatlábról olyankor beszélünk, ha a bank kiköti magának azt a jogot, hogy piaci kamatláb, vagy valamely referencia kamatláb változása esetén egyoldalú nyilatkozattal módosíthatja a betét kamatlábát. Ezzel szemben változó kamatozású betétnél már szerződéskötéskor rögzítik, hogy referencia kamatláb módosulása milyen automatikus változást idéz elő a betéti kamatlábban, azaz miként árazza azt át.

A lekötés időtartama alapján megkülönböztetünk

-         látra szóló betéteket,

-         felmondásos betéteket, továbbá

-         lekötött betéteket.

A látra szóló betétek felett a tulajdonos illetve annak megbízottja bármikor rendelkezhet, a bank köteles azonnal teljesíteni. Alapvető funkciójuk a fizetési forgalom lebonyolítása. Hitelforrásként csak korlátozottan jöhetnek számításba, ezért számos országban (pl. USA, Svájc) egyáltalán nem kamatoznak, vagy csak jelképes kamatot fizetnek utánuk.

A felmondásos betétek átmenetet képeznek a látra szóló és a lekötött betétek között. Jellemzőjük, hogy a hitelintézet több országban csak bizonyos határidő eltelte után köteles kifizetést teljesíteni.

A bank számára – hitel kihelyezési forrásként – a lekötött betét a legbiztonságosabb, ezért magasabb kamatot térít utána. Változatos formái léteznek (havi-, negyedéves-, éves lekötés, lakástakarékossági betét stb.), és a kamatozási feltételek is erősen differenciáltak.

A betétek külön nevesített alváltozata a takarékbetét. A takarékbetét konstrukciókat elsősorban a hosszabb távú, főként vagyonfelhalmozást szolgáló megtakarítások fogadására alakították ki. Takarék-betét szerződés létrejöttekor a bank a betétesnek névre szóló takarékbetétkönyvet (vagy más okmányt) köteles kiadni. A betétállomány változásait a betétkönyvi bejegyzések mutatják. A takarékbetét terhére átutalási megbízás nem adható, csekk nem állítható ki, tehát fizetési forgalomba nem kapcsolható be.

A takarékbetét után a hitelintézet kamatot, illetőleg – nyereménybetét esetén – a sorsolás eredményétől függően nyereményt fizet ki. Ennek a megtakarítási formának további sajátossága, hogy a takarékbetét összegének visszafizetésére és a kamat, illetve a nyeremény kifizetésére vonatkozó követelés a Polgári Törvénykönyv alapján nem évül el. (Megjegyzés: azóta 2014. március 15. óta új Polgári Törvénykönyv van hatályban!)

A bank köteles üzletszabályzatát az ügyfélfogadásra nyitva álló helyiségében kifüggeszteni. Az üzletszabályzatban közzé kell tennie valamennyi betéti konstrukció kamatszámítási képletét, a kamatozás kezdő és utolsó napját, a lejárat előtti felvét feltételeit, továbbá minden olyan információt, feltételt, amely kihatással van a kifizetett összegre. A hitelintézetnek az általa kínált minden egyes betétszerződésre vonatkozóan a rögzített kamatszámítási módszeren kívül az egységesített betéti kamatláb mutatót (EBKM) is fel kell tüntetnie.

A betétesek biztonságának növelése érdekében a Magyarországon tevékenykedő hitelintézetek kötelesek az Országos Betétbiztosítási Alaphoz (OBA) csatlakozni. (Nem köteles csatlakozni az Európai Unió másik tagállamában székhellyel rendelkező hitelintézet fióktelepe, ha rendelkezik az Európai Parlament és a Tanács 94/19/EGK irányelve által előírt betétbiztosítással.) Az OBA feladatai közé tartozik a betétek befagyásának megelőzését célzó intézkedések megtétele, illetve az intézkedések eredménytelensége esetén a tagsági jogviszonyban álló hitelintézet betéteseinek részére a jogszabályban meghatározott kártalanítási összeg kifizetése.

Az Alap által biztosított körbe az OBA tagsággal rendelkező hitelintézetnél elhelyezett, az állam által nem garantált, névre szóló betétek (ideértve a takarékbetéteket és a bankszámlaszerződés alapján fennálló pozitív számlaegyenlegeket) tartoznak.

Mindez Benkőné dr. Deák Ibolya, dr. Gyulai László, Illés Ivánné dr., Sztanó Imréné dr. Pénzügyek (Tételvázlatok a mérlegképes könyvelők szóbeli vizsgáihoz.) című a Perfekt Gazdasági Tanácsadó, Oktató és Kiadó Zártkörűen Működő Részvénytársaság által kiadott könyvében olvasható. Az alapok jól kiolvashatók fentiekből. Érdemes többször átfutni még ha evidensnek is tűnik.

Megjegyzésként: a régi és új Ptk. szövegek összevetése:

Régi Ptk.

4. A takarékbetét-szerződés

Ptk.533. § (1) Takarékbetét-szerződés alapján a pénzintézet köteles a betevőtől takarékbetétkönyv vagy más okmány ellenében pénzt átvenni és annak összegét a szerződés szerint visszafizetni.

(2)Takarékbetétet névre szólóan lehet elhelyezni. Takarékbetét elhelyezhető a hitelintézetnél más kedvezményezett részére is.

(3) A pénzintézet a takarékbetét után a betételhelyezés idejére kamatot, illetőleg – nyereménybetét esetén – a sorsolás eredményétől függően nyereményt fizet ki.

(4)A takarékbetét összegének visszafizetésére és a kamat, továbbá a nyeremény kifizetésére vonatkozó követelés nem évül el.

Az Új Ptk. változtat a szabályozáson, de nem az elévülés elmaradását, hanem a határozott idejű betéti szerződésre vonatkozó jogviszony határozatlan idejűvé alakulását teszi lehetővé, azaz az alapjogviszonyt tartja fenn, ami szélesebb lehetőségeket biztosít a felek számára, például a szerződés alapvető feltételeinek módosítását.

A betétszerződés

6:390. § [Betétszerződés]

(1) Betétszerződés alapján a betétes jogosult a bank számára meghatározott pénzösszeget fizetni, a bank köteles a betétes által felajánlott pénzösszeget elfogadni, ugyanakkora pénzösszeget későbbi időpontban visszafizetni, valamint kamatot fizetni.

(2) Határozott időre szóló betét esetén a bank a betét összegét lejáratkor vagy a betétes rendelkezése szerint köteles visszafizetni.

(3) A betétes a betét összegének visszafizetését a szerződésben meghatározott idő lejárta előtt is jogosult kérni. A betétes felszólítása hiányában a bank a szerződésben meghatározott idő lejárta előtt nem jogosult a betét összegének visszafizetésére.

(4) A lejáratkor fel nem vett betétösszeg átalakul határozatlan idejű betétté.

(5) Határozatlan időtartamú betét esetén a bank a betét összegét a betétes rendelkezése szerint, késedelem nélkül köteles visszafizetni.

 

Az új Ptk. 2014. március 15-étől hatályos, ettől az időponttól kötött szerződésekre az új Ptk,, ezt megelőző szerződésekre a régi Ptk. rendelkezéseit kell alkalmazni.

süti beállítások módosítása