ÖRÖK HANGOK - Beszélgetés zenéről és stúdiókról
Kulcsár Andrással beszélgetek, aki Szombathelyen stúdió színvonalú zenei szolgáltatásokkal foglalkozik. Több kérdésben érdekel a véleménye.
Mindig csodálattal adóztam azoknak a foglalkozásoknak, ahol egy tehetség, egy készség kerül értékesítésre. Abszolút ilyen a zene. Amikor valakinek Isten adta tehetsége van ahhoz, hogy minden féle eszköz nélkül, saját „felszerelésével” (fülével, hangszálaival) állít elő terméket. Milyen a mai zenepiar?
A mai magyar zeneipar szerintem elég egysíkú és sajnos zeneileg sem túl változatos. Én tulajdonképpen a rock zenei színtéren érzem otthon magam de bármit meghallgatok ami élőzene. A legnagyobb baj, hogy mai magyar média ezt a stílust próbálja elnyomni. Teret nyernek a sablon zenék, és az emberek torkán megpróbálják lenyomni a mű zenéket. Nyilván abból származik a kiadók, előadók lagnagyobb bevétele, hogy minél többen hallgatják, de hagyni kell, hogy a többi stílust is megismerjék az emberek.
Vidéken itt Szombathelyen is pl nagyon sok tehetséges zenekar van, akik szabadidejükben lejárnak próbálni, drága felszerelést vesznek és gyakorolnak, dalokat írnak. Lehetnek nagyon ügyesek de valószínűleg sosem fogjuk őket megismerni, mert olyan stílust játszanak ami nem divat.
Egy magyarországi műsorvezető mondta egyszer egy zenei műsorban, aki nem mellesleg rádiós műsorvezető, hogy a rockzenét a magyar médiából ki kell irtani. Ezt mélységesen felháborítónak tartom. Ilyet nem mondhat, mindenki azt hallgat ami tetszik neki.
Mikor derül ki valakiről, hogy van-e tehetsége a zenéhez? Merre orientálható? Mit kell tanulnia? Ha látjuk, hogy a gyermekünk tehetséges, merjük-e neki javasolni, hogy foglalkozzon zenével, vagy inkább a természettudományok felé irányítsuk?
Én úgy gondolom hogy a tehetség már gyermekkorban előtörhet, csak nem szabad elnyomni. Szerintem ha a gyerek zenélni szeretne akkor hagyni kell, nem szabad mást erőltetni, mert lehet hogy épp egy nagy művészt nyomunk el. Mindenképp azt kell tanulnia, amiben jól érzi magát, tehát ha a gyermek dobolni szeretne akkor ne a gitárt erőltessük, csak azért mert halkabb. Egy idő után úgyis kiderül, hogy marad-e az adott hangszer vagy sem. Az a legjobb ha több hangszert megismer.
Mire alkalmas egy zenei Stúdió, hol vannak az ország legjobb stúdiói? Hogy történik egy felvétel? Mennyi időt vesz igénybe?
A zenei stúdiók eredetileg amiatt jöttek létre, hogy a zenekar által létrehozott alkotás fizikai formában is meg tudjon jelenni és mindenkinek legyen belőle otthon, aki szereti.
Manapság többféle studió létezik, léteznek kis home stúdiók, project stúdiók és profi nagy stúdiók.
Nyilván az utóbbiból kerülnek ki a legjobb minőségű anyagok, viszont ennek az ára is elég borsos tud lenni.
A XXI. Században egy laptoppal egy nappaliban komplett lemezeket lehet felvenni, de az azért tükröződik hogy alacsony költségvetésből készült és nem profi körülmények között.
Az országban sok nagy stúdió van. Jelenleg a legjobb a törökbálinton , ahol nekem is volt lehetőségem dolgozni. De mondhatjuk még, hogy Szolnokon vagy Sopronban is. Ez csak néhány a sok közül.
Hogy egy adott felvétel mennyi időt vesz igénybe az sokmindentől függ, zenei stílus, zenészek profizmusa, technikai felszereltségtől.
A munkafolyamat általában az, hogy zenekar már komplett elképzelésekkel lép be a stúdió ajtaján, persze van amikor az ott dolgozó hangmérnök/producer elképzelései kellenek ahhoz hogy az anyag létrejöjjön. Ezután elkezdődnek a felvételek, demó dalok, vagy mankó sávok formájában. Ezután a sorrendet a általában dob, basszusgitár, gitárok, egyéb hangszerek és végül az ének. Mivel többféle felvételi technikát lehet alkalmazni, ez a sorrend természetesen változhat.
Ezután keverés és mastering.
Kik látogatják leginkább a vidéki stúdiókat, milyen szolgáltatásokat, milyen céllal vesznek igénybe?
A vidéki stúdiókat vidéki zenekarok illetve kis költségvetésű zenekarok látogatják és általában a teljes felvételi folyamat az adott helyen zajlik. Céljuk is többféle lehet, vagy kiadónak dolgozzanak, vagy szeretnének bemutatkozni egy anyaggal, vagy csak referencia dalok kellenek, egy pályázathoz, fesztiválra való jelentkezéshez.
Köszönöm a beszélgetést.
Én köszönöm a lehetőséget.